You are in: Latest News » Changes of Appointment...

Changes of Appointment

Send this page to a friend Email envolope
Released 14 May 2010

Changes of 
Appointment

The Salvation Army is excited to announce a number of changes within its administrative personnel in the USA Eastern Territory. These changes are the result of The Salvation Army's ongoing process of evaluation, adjustment, and sharing of experiential knowledge to ensure that Salvation Army services continue doing the most good possible with the resources they receive. All changes of appointment listed are effective as of July 1, 2010, unless otherwise indicated.

Changes of Appointment


On behalf of the Territorial Commander, we are pleased to announce the following changes of appointment effective July 1, 2008 unless otherwise indicated:

TRANSFERS OUT OF USA EASTERN TERRITORY

Captains Chun-fai (Bruce) &
Wei-fong (Alice) Tam
Hong Kong and Macau Command

TRANSFERS INTO USA EASTERN TERRITORY

Major Evelyn Merriam

THQ Personnel SectionPersonnel Officer
Effective:  September 1, 2010

Majors Joseph & Marcia Pawlowski 

Johnstown, PA
Corps Officers
Effective:  October 2, 2010

Captains Timothy & Evelyn Clark

Bangor (Citadel), ME
Corps Officers
Effective:  July 12, 2010

TERRITORIAL HEADQUARTERS

PERSONNEL SECTION

Lt. Colonel Gary Asperschlager

Pastoral Care Department
Secretary and Spiritual Special

Lt. Colonel Pearl Asperschlager

Pastoral Care Department
Assistant Secretary and Spiritual Special

BUSINESS ADMINISTRATION SECTION

Major John Hodgson
Department
Community Relations & Development
Secretary  
Major Bonnie Schenk

Property Department
Assistant Conference Center Director

Major Ronald Lugiano

Supplies & Purchasing Department
Secretary

Captain Bruce Eckhart

Audit Department
Assistant Auditor

PROGRAM DEPARTMENT

Major Lauren Hodgson

Assistant Ambassador for Prayer and Spiritual Formation

Major Chester Emmons

Social Services Department
Bible Correspondence Bureau Director

Captain Tracy Hughes

Mission and Culture Department World Services & Hands on Mission Team Coordinator,
Stewardship Resources Consultant

 

Major Florence Townsend

Social Services Department Secretary and Children’s Services Consultant

Major Joy Emmons

Social Services Department
Bible Correspondence Bureau Director

Major Deborah Lugiano

Social Services Department
Resource & Publications Specialist,
Bible Correspondence Officer

Major Carl Ruthberg

Social Services Department Assistant Secretary and Current Issues Consultant

Major Joy Slye

Social Services Department
Missing Persons Bureau Director

WOMEN'S MINISTRIES DEPARTMENT

Major Hollie Ruthberg

Assistant to the Territorial President of Women’s
Ministries

Major Beth Muhs

(Delete: Women’s Ministries Website Coordinator)

Captain Kathleen See           

Women’s Ministries Website Coordinator
(Additional Responsibility)

SCHOOL FOR OFFICER TRAINING

Lt. Colonel A. Riitta Eliasen

Spanish Studies Coordinator (Additional Responsibility)

Major Andrea Baigorria Field Training Officer
Major Eduardo Baigorria Associate Director of Field Training
Major Janet Banfield

Spiritual Formation Coordinator
(Additional Responsibility)

Major Louise Sharpe Curriculum Officer/Immigration Specialist
Captain Margaret Davis

Music Coordinator
(Additional Responsibility)

Captain Cindy Lou Drummond

Health Officer

Captain Martha Jenson

Personnel Officer

Captain Patricia Murray

Assistant Director of Business
Effective:  August 18, 2010

Captain Kristin Rivero

Transportation/Home Officer
Effective:  August 18, 2010

Lt. Ann Marie Devanney

Family Ministries
Corps Youth Liaison Officer

ADULT REHABILITATION CENTER COMMAND

Major Nancy Beauchamp   

Cincinnati, OH ARC Administrator

Major Idalia Torres-Maymi

San Juan, PR ARC Assistant Officer

Major Karl F. Muhs ARC Consultant
Captain Virginia Clarke

Worcester, MA ARC Assistant Officer

Captain Christine Tilley

Brooklyn, NY ARC Assistant Officer

EASTERN PENNSYLVANIA & DELAWARE DIVISION

Majors Dennis & Erma Camuti

York, PA Corps Officers and Area Coordinators

Majors John & Alma Riley

Philadelphia (Pioneer), PA Corps Officers

Major Sharon Whispell

Tamaqua, PA Corps Officer

Captain April Griffiths

Pen Argyl, PA Corps Officer

Captain Tara Harrison

Levittown, PA Assistant Corps Officer

Captains David & Jessica Irwin

Wilmington, DE Corps Officers

Captains Judson & Lori Laidlaw

Levittown, PA Corps Officers

Captains Timothy & Migdalia Lavenbein

Bethlehem, PA Corps Officers

Captains Gloria Misla

Bethlehem (Temple), PA Corps Officer

Captains Dennis & Sharon Young

Philadelphia, PA Ray & Joan Kroc Corps Community Center Corps Officers

EMPIRE STATE DIVISION

Major Karla A. Clark General Secretary
Captain Brian Clark Divisional Secretary and Men’s Fellowship Secretary
Major Thomas Dressler Divisional Accountant
Majors Carl & Barbara Carvill

Ithaca, NY Corps Officers

Majors James & Marcia Cocker

Rochester Area Services Area Services Coordinator & Associate Area Services Coordinator

Captain John & Major C. Anita Stewart

Syracuse (Citadel), NY Corps Officers

Captains Daryl & Erika Calhoun

Rochester (Northwest Worship & Service Center), NY Corps Officers

Captains Scott & Danielle Dorchak

Jamestown (Temple), NY Assistant Corps Officers

Captain Anna Marie Hawkins

Auburn, NY Associate Corps Officer (Pro Tem) (Awaiting Overseas Assignment)

Captains Daniel & Valerie Hazeldine

Troy (Temple), NY Corps Officers

Captains Stephen & Madelaine Lyle

Cortland, NY Corps Officers

Captains Celestin & Stefanie Nkounkou

Tonawanda, NY Corps Officers

GREATER NEW YORK DIVISION

Major Joyce Griffin

Edgar J. & Lyndon Perkins Williams Memorial Residence for Sr. Citizens Assistant Officer

Captain Salvacion Coralini

New York (The Temple), NY Assistant Corps Officer

Captain Michael Davis

Brooklyn (Bedford Temple), NY Assistant Corps Officer

Captains Oscar & Marcia Duarte

Brooklyn (Bay Ridge), NY Associate Corps Officers  

Captains Philip & Jodi Lloyd

Spring Valley, NY Corps Officers

Captains Franklin A. & Irma V. Machado

Staten Island (Port Richmond), NY Corps Officers

Captain Libaniel Urbina

Staten Island (Stapleton), NY Corps Officer Effective:  April 11, 2010

MASSACHUSETTS DIVISION

 Major Gayle Senak

Divisional Secretary
Effective:  September 1, 2010

Major Wendy Kountz Associate Kroc Administrator
Major Stanley Senak

Finance Trainee  
Effective: September 1, 2010

Captain Adriana DeNicola

Community Care Ministries Secretary, Older Adult Ministry Secretary, Medical Fellowship Secretary

Majors Justin & Katherine Longcoy

Boston (Jubilee House), MA Corps Officers
Effective:  May 23, 2010

Captain Christian Camuti

Springfield, MA Assistant Corps Officer

Captain Katherine Corno

Hyannis, MA Assistant Corps Officer

Captains Charles & Beth Foster

Lawrence, MA Corps Officers

Captains Ervin & Anna McKoy

Boston, MA Ray & Joan Kroc Corps Community Center Corps Officers

Captains Jose & Rosa Paneto

Holyoke, MA Corps Officers

NEW JERSEY DIVISION

Majors Larry & Janet Ashcraft

Montclair (Citadel), NJ Corps Officers

 Captains Stewart & Crista-Lynn Dalrymple

Red Bank, NJ Corps Officers

  Captain Linnette Gallimore

Newark (Urban Ministries), NJ Corps Officer

Captains James & Malinda Jones

Paterson, NJ Corps Officers

NORTHEAST OHIO DIVISION

   Major Deborah Sedlar General Secretary
Major Lurlene-Kay M. Johnson Secretary for Program
 Captain Harry Dwier Finance Trainee
Captain Madelaine Dwier

Older Adult Ministries Secretary, Fellowship of the Silver Star Secretary, Medical Fellowship Secretary, Women’s Auxiliaries Secretary, Community Care Ministries Secretary

Captain Keith & Major Carmen Campbell

Youngstown, OH (Mahoning County Area Services)
Area Services Coordinator and Associate Area Services Coordinator

 Captain Keith & Major Carmen Campbell

Youngstown (Citadel), OH Corps Officers

Captains Steven & Dolly Griffin

Alliance, OH Corps Officers

Captains Douglas & Stella McGuire

Lorain, OH Corps Officers

Captains Ivan & Patricia Musgrove

North Baltimore, OH Corps Officers

Captain Patricia Surrate

Youngstown (Citadel), OH Assistant Corps Officers

Captains Alfred Gary & Joyce Thornton

Cambridge, OH Corps Officers

Lieutenants Christopher & Ashley Mauk

Cleveland (Temple), OH Corps Officers

NORTHERN NEW ENGLAND DIVISION

 Major Alastair J. Bate

Divisional Secretary and Men’s Fellowship Secretary

Major Carole J. Bate

Secretary for Program, Women’s Ministries Secretary, Community Care Ministries Secretary

Majors David & Sharon Payne

Concord, NH Corps Officers

Captains Shaun & Kimberly Belanger

Manchester, NH Corps Officers

Captains Wayne & Elizabeth Bink

Rockland, ME Corps Officers

Captain Debora Coolidge

Portsmouth (Citadel), NH Corps Officer

Captains David & Norma Moore

Nashua, NH Corps Officers

Captains Stephen & Sally Warren

Laconia, NH Corps Officers

PUERTO RICO/VIRGIN ISLANDS DIVISION

Major Eduardo Zuniga

Divisional Secretary and Men’s Fellowship Secretary

Major Janet Zuniga

Women’s Ministries Secretary, Community Care
Ministries Secretary, Medical Fellowship Secretary, Fellowship of the Silver Star Secretary

Captains Samuel & Jenny Alarcon

Fajardo, PR Corps Officers

Captain Ana Frazer

St. Croix, VI Corps Officer

Captains Samuel & Janet Gonzalez

Ponce (Temple), PR Corps Officers

Captain Edwin Velez

St. Thomas, VI Corps Officer

Lt. Moises Muniz

San Juan (Central Temple), PR Assistant Corps Officer

SOUTHERN NEW ENGLAND DIVISION

Major Gregory Hartshorn Divisional Secretary, Men’s Fellowship Secretary
  Major Joyce Hartshorn Women’s Ministries Secretary
Major Betty Bartlebaugh

Program Secretary, Older Adult Ministries Secretary

Major A. Philip Ferreira

Divisional Music Director and Leadership Development Secretary

Major Susan Ferreira Assistant Financial Secretary
Captain David Childs Divisional Youth & Candidates’ Secretary
Captain Stephanie Childs Associate Divisional Youth & Candidates’ Secretary
Captain Colette Masom Finance Officer
Captain Persida M. Sanclemente Hispanic Ministries Liaison (additional responsibility)
Captain Kipp Allen

Providence (Citadel), RI Associate Corps Officer

Captains Brian & Ruth Thomas

Hartford (North End), CT Corps Officers

SOUTHWEST OHIO & NORTHEAST KENTUCKY DIVISION

Captain Scott Flanders Divisional Youth & Candidates’ Secretary
Captain Leslie Flanders Associate Divisional Youth & Candidates’ Secretary
Captain Morris McCullough Divisional Accountant
 Majors William & Evelyn Augustine

Bucyrus, OH Corps Officers

Majors Timothy & Constance Higgins

Findlay, OH Corps Officers

Majors James & Joan Sayer

Findlay, OH Special Services (Pro Tem)

 Major Karen Sparks

Marion, OH Corps Officer

Captain John Dove

Batavia, OH Corps Officer

Captain Roy Offenberger

Batavia, OH Associate Corps Officer

Captains Terry & Susan Wood

Columbus (Chapel at Worthington Woods), OH Corps Officers

WESTERN PENNSYLVANIA DIVISION

Major Mitchell Brown Divisional Accountant
Major Timothy Hinzman
Captain Christine Hinzman

Sharon, PA Corps Officers
Effective: September 1, 2010

Captains Daniel & Karen Alverio

Aliquippa, PA Corps Officers

Captains Andrew & Melissa Betts

Franklin, PA Corps Officers

Captain Vangerl E. Dupigny

Pittsburgh (Homewood Brushton), PA Corps Officer

Captains Michael & Amanda Jung

Washington, PA Corps Officers

Captains Henry & Deborah Weigner

Corry, PA Corps Officers

Lieutenant Yvonne Guillaume

Braddock, PA Corps Officer

May God's blessing be upon these officers as they prepare for new responsibilities

Major Mark W. Tillsley
Secretary for Personnel
May 14, 2010


back to news index print version text only

 






Search

Enter your search terms below and hit the 'go' button



Quick Links

Find a Center

Enter your zip code to find your nearest Salvation Army

Donate

Donate

Events

April, 2014
SMTWTFS
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Resources